I ULO 2011

DAMY RADE :)

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2011-11-24 19:38:17

pucek212

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-24
Posty: 1
Punktów :   

Historia

brakuje tu kolo 5 pytań jutro je dodam

1. Czym było Polis i Agora.

- Polis- państwo-miasto w star. Grecji
- Angora- plac (centrum) w miastach star. Grecji

2.  Czym był kodeks Hammurabiego.

- zasługą króla Hammurabiego było wprowadzenie pierwszego w dziejach ludzkości kodeksu prawnego. Prawa wydane przez niego były bardzo surowe (oko za oko, ząb za ząb) i niesprawiedliwe, chroniło możnych, wysoko urodzonych.

3. Omów panowanie Andegaweńskie. ( omówiłem ich panowanie ziemią Polską i nie wiem czy nie trzeba omówic ich calego panowania jak coś dacie znać i się zrobi )

- Zgodnie z zawartym w 1339 r. układem w Wyszehradzie w razie bezpotomnej śmieci Kazimierza Wielkiego tron polski miała odziedziczyć rządząca Węgrami dynastia Andegawenów.

- Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami kolejnym królem polskim zostaje Ludwik Andegaweński.

- Potężna opozycja próbowała nawet oderwać od Korony Wielkopolskę, Ludwikowi udało się jednak utrzymać jedność państwa.

- Ludwik Andegaweński rzadko bywał w Polsce. Twierdził, że nie może znosić polskiego powietrza. W jego imieniu władze sprawowali regenci matka Elżbieta Łokietkówna, książę Władysław Opolczyk i Zawisza z Kurozwęk. Nie można mu jednak zarzucić, że się Polską nie interesował. Wiele problemów w tym okresie, nie było tylko problemami węgierskimi, ale również polskimi  zagrożenie krzyżackie, walka z dynastią Luksemburgów czy wspólne interesy na Rusi Halickiej.

- Dzięki otoczeniu opieką kupców i przyznaniu im znacznie większych swobód i możliwości handlu, gospodarka kwitła. Ponadto zwalniał z ceł, potwierdzał i rozszerzał przywileje, zwracał miastom wsie. Wszystko to miało na celu nie tylko rozwój ekonomiczny, ale również poszukiwanie poparcia dla zapewniania sukcesji tronu polskiego dla jego córek. Podobnie jak Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski nie posiadał syna.

- Najważniejszym jednak przywilejem, który stał się fundamentem siły polskiej szlachty był wydany w 1374 roku przywilej koszycki. W zamian za objęcie tronu polskiego przez jedną z córek Andegawena po jego śmierci, król zwalniał szlachtę z podatku zwanego poradlnym z wyjątkiem 2 groszy z łana chłopskiego. Oznaczało to nie tylko poważne uszczuplenie dochodów królewskich, ale przede wszystkim dzięki temu szlachta uzyskała możliwość wpływania na politykę państwa. Bez jej zgody król nie mógł uzyskać zgody na dodatkowe opodatkowanie. Odtąd władza monarsza sukcesywnie będzie coraz bardziej ograniczana przy jednocześnie rosnącej roli wręcz dominacji stanu szlacheckiego.
Umierając w 1382 r. Ludwik Węgierski miał gwarancję sukcesji dla jednej ze swoich córek.

- Jako następczyni tronu polskiego po swoim ojcu. Początkowo miała nią być starsza siostra Jadwigi, Maria. Ostatecznie po dwóch latach pertraktacji, toczącej się w tle wojnie domowej zgodzono się na Jadwigę. 16 października 1384 roku młodziutka Andegawenka została królem Polski.

- W 1378 roku miały miejsce wstępne zaślubiny Jadwigi z ośmioletnim Wilhelmem Habsburgiem. Kilka lat później racja stanu wymagała jednak zerwania tego ożenku. Po objęciu tronu polskiego szlachta oczekiwała, że Jadwiga wyjdzie za mąż za trzydziestoczteroletniego wielkiego księcia litewskiego Jagiełłę. 18 lutego 1386 roku udzielono królewskiej parze ślubu. Nieustępliwa wobec Zakonu Krzyżackiego odegrała znaczącą rolę w doprowadzeniu do zgody między Witoldem a Jagiełłą. Nie można też zapominać o odnowieniu przez nią uniwersytetu w Krakowie.Władczyni umarła, mając niespełna dwadzieścia sześć lat 17 lipca 1399 r. Cztery dni wcześniej zmarła jej przedwcześnie powita trzytygodniowa córeczka Elżbieta Bonifacja.

- Rządy węgierskich Andegawenów trwały w Polsce zaledwie kilkanaście lat. Często zapomniani między dwoma potężnymi dynastiami  Piastami i Jagiellonami zapewnili ciągłość władzy i istnienia państwa polskiego. To także dzięki nim Polska w kolejnych wiekach weszła w złoty wiek i szczyt swej potęgi.

4. Wybierz pierwsze ludy zamieszkujące Mezopotamię.

-Sumerowie
- Akadyjczycy
- Asyryjczycy
- Amoryci
- Huryci
- Kasyci
- Chaldejczycy

5. Przedstaw budowę ustroju Aten w dobie Peryklesa.

- W okresie jego rządów demokratyczny ustrój Aten umocnił się i rozwinął. Była to jednak demokracja wolno urodzonej mniejszości obywateli i to tylko mężczyzn (powyżej 20 roku życia). Niewolnicy, kobiety (nawet wolne) i mieszkańcy Aten nie posiadający obywatelstwa ateńskiego nie mieli żadnych praw. Mimo, że prawa obywatelskie miało tylko 40 tysięcy z populacji liczącej ponad pół miliona ludzi, była to demokracja w najczystszej formie. Około 457r. p.n.e. z inicjatywy Peryklesa ustanowiono prawo o wynagrodzeniu dla sędziów. Miało to bardzo istotne znaczenie dla rozwoju demokracji, bo umożliwiało pełnienie obowiązków sędziowskich obywatelom mniej zamożnym. Prawdopodobnie też za sprawą Peryklesa zagwarantowano najuboższym obywatelom obrońcę z urzędu. Okres panowania Peryklesa określany jest często "złotym wiekiem", jako że w tym czasie Ateny osiągnęły najwyższy poziom rozwoju politycznego (demokracja)

6. Egipt darem Nilu.

- Dolina i delta Nilu tworzą oazę między pustynią Libijską na zachodzie, a pustynią Arabską na wschodzie. Dzięki obecności wody klimat stał się tu łagodniejszy i mogła rozwinąć się roślinność . Te czynniki spowodowały, że nad brzegami Nilu zaczęły się osiedlać pierwsze, początkowo niewielkie, grupy koczowników. Jednak bez wylewów rzeki, które corocznie użyźniały dolinę, życie nie byłoby tu możliwe. Oto dlaczego grecki historyk Herodot, który zwiedzał Egipt w V wieku p.n.e., napisał: "Egipt jest darem Nilu"

7. Wymień style architektury Greckiej,opisz je-podaj przykłady.

- Porządek dorycki jest on najstarszym z trzech stylów greckich. Charakteryzuje się dużymi wymiarami kolumn o surowym konturze. Daje wrażenie siły i monumentalności czyli okazałych i wielkich rozmiarów. Styl dorycki cechuje powaga i dostojeńswo. Jest masywny i surowy. Wprowadza minimalną liczbę ozdób i wszelkich detali.

- Porządek joński powstał on w okresie archaicznym . Wykształcił się w koloniach jońskich, na wybrzeżach Azji Mniejszej, a główne zastosowanie znalazł w Mezopotamii, Anatolii i Syrii gdzie charakterystyczną cechą było bogactwo i ozdobność szczegółów. Kolumny zwężają się ku górze oraz są one szerzej rozstawione.

- Porządek koryncki jest to najpóźniejszy styl. Powstał w okresie hellenistycznym. Jest on bardzo rzeźbiarski i dekoracyjny. Kolumny i ich proporcje są zbliżone do jońskich, lecz główna różnica znajduje się w głowicy, która ma kształt kielicha uformowanego z ustawionych w dwóch rzędach liści akantu.

8. Podstawowe różnice między gospodarką czasów starożytnych a średniowiecza. ( nie wiem czy dobrze)

średniowiecze :
- pług koleśny (na kołach) z żelazną odkładnicą
- używano kos
- metalowe brony
- żelazna siekiera
- chomąt -rodzaj uprzęży, najczęściej drewnianej i podbitej skórą dzieki temu koń mógł ciągnąć wóz z większą prędkością i na większe odległości
-prowadzono nowy system uprawy ziemi - trójpolówka

starożytność
- gałęzie używane  do wyrównywania i spulchniania powierzchni gleby
- używano sierpów

9. Wygląd ustroju Republiki Rzymskiej.

-Lud gromadził się na zgromadzeniach ludowych. Owe zgromadzenia miały władzę prawodawczą i sądowniczą. W senacie zasiadali bogaci patrycjusze, władza polityczna i administracyjna. Urzędnicy realizowali polecenia zgromadzeń ludowych i senatu w poszczególnych prowincjach i instytucjach.

10. Przedstaw główne kierunki polityki zagranicznej wewnętrznej MIESZKA I.

-

11. Przyczyny wypraw KRZYŻOWYCH.

a)polityczne :

- narastające zagrożenie ze strony Turków Seldżuckich
- rywalizacja papiestwa z cesarstwem o wpływy w Europie (tzw. spór o inwestyturę)
- zajęcie Palestyny przez Turków Seldżuckich (połowa XI w.)
- przeciwko niewiernym i odbiciu Ziemi Świętej i Jerozolimy

b)gospodarcze :

- chęć wzbogacenia się przez biedne rycerstwo (zwłaszcza młodszych synów rycerzy nie posiadających prawie żadnego majątku), biedotę miejską i chłopów
- zablokowanie przez flotę turecką handlu morskiego z Indiami i Bliskim Wschodem

c)społeczne :

- gwałtowny wzrost demograficzny w Europie Zachodniej i związany z tym "głód ziemi"
- obietnica złożona przez Papieża dotycząca odpuszczenia grzechów i zbawienia duszy
- gnębienie pielgrzymów do Ziemi Świętej przez Turków wzbudzało oburzenie w świecie chrześcijańskim

12. Skutki wypraw KRZYŻOWYCH.

- ogromny wzrost znaczenia papiestwa i miast włoskich, które zaopatrywały krzyżowców (zapewniały transport, wyżywienie i sprzęt), zwłaszcza Wenecji, Genui, Pizy
- zintensyfikowanie handlu lewantyńskiego (z Bliskim Wschodem)
- przenikanie się kultur wschodniej i zachodniej co przyniosło cywilizacji zachodniej duże korzyści
- powstanie chrześcijańskich królestw, rządzonych na wzór feudalny ( Królestwo Jerozolimskie, Księstwo Antiochii, hrabstwa Odessy i Trypolisu)
- założenie zakonów rycerskich (Templariuszy, Joannitów, Krzyżaków), których zadaniem była ochrona ziem chrystusowych i zapewnianie bezpieczeństwa pielgrzymom
- narodziny w Europie niechęci do innowierców-heretyków i Żydów (dla tych ostatnich zakładano nawet osobne osiedla albo ich znakowano, najczęściej gwiazdą Dawida w widocznym miejscu)
-udoskonalenie sztuki budowania zamków i fortyfikacji

13. Wyjaśnij pojęcie feudalizmu.

- rodzaj ustroju społecznego, politycznego i gospodarczego państwa wyróżniający się słabą władzą monarchy, a silną - władców feudalnych, istnieniem zależności osób między sobą, a także istnieniem renty feudalnej

14. Podział społeczeństwa w średniowiecznej Polsce.

- Społeczeństwo średniowieczne nie było jednolite i dzieliło się na stany, czyli warstwy, które różniły się między sobą pod względem praw i obowiązków. W większości państw europejskich były to:

- duchowieństwo
- rycerstwo
- mieszczaństwo
- chłopstwo

15. Opisz przyczyny i skutki sprowadzenia ZAKONU KRZYŻACKIEGO do Polski.

Skutki:
- Bunt ludności na Żmudzi należącej od 1398r do Krzyżaków.
- Napady na obszary Litwy przez Krzyżaków
- Śmierć królowej Jadwigi wpłynęła na pogorszenie stosunków Polsko-Krzyżackich
- Polsko-Krzyżackie spory graniczne (o Sanok i Drezdenko)
- Krzyżackie oskarżenie Litwy o pozorny chrzest
- Sojusz polsko-litewski przeciw Krzyżakom.

przyczyny:
- Rozbicie dzielnicowe Polski osłabiło państwo
- 1440r powstanie Związku Pruskiego (został założony przez miasta oraz rycerstwo Prus dla obrony przed samowolą władz zakonnych)
- Ok. III 1454  akt inkorporacji (przyłączenie Prus do Polski)
- Wypowiedzenie wojny
- II 1454  powstanie zbrojne w Prusach.

16. Przyczyny upadku CESARSTWA RZYMSKIEGO.

- Jedna z początkowych i chyba najważniejszych przyczyn upadku cesarstwa rzymskiego był jego podział w 395r przez Teodozjusza wielkiego. Podział ten Doprowadził do Rozpadu wewnętrznego już wcześniej wyniszczonego przez korupcje, biurokracje oraz wysokie podatki cesarstwo rzymskie.
- Większość stanowisk w państwie obejmowali niemający pojęcia o sprawowaniu władzy arystokraci, którzy kupowali stanowiska i zaszyty.
- Wojny domowe miedzy dowódcami legionów o zdobycie tronu. Skutkiem tego było osłabienie wojsk rzymskich i granic cesarstwa. Skutkiem tego było jeszcze większe rozchwiane ekonomiczne i zmniejszenie stabilności państwa, co ułatwiło barbarzyńcom podbój Rzymu.
- Problemem Rzymu było także chrześcijaństwo, które miało ogromny wpływ na destabilizacje państwa, ponieważ w tak ogromnym państwie organ kościelny i państwowy nie są w stanie wspólnie, poprawnie funkcjonować
- Nie można zapomnieć o chorobach zarówno fizycznych jak i psychicznych, które wywołane zostały przez wszechobecny ołów z którego było  wykonywane sztućce naczynia oraz kanalizacja wodna.
- W roku 590 w Rzymie wybuchła epidemia dżumy, która jeszcze bardziej zdziesiątkowała ludność.

"Nieumiejętne sprawowanie władzy. wywołało to efekt domina. źle sprawowana władza doprowadziła do wojen domowych, wojny do większych podatków, podatki do głodu ludność, głód do chorób i śmierci a następstwem tego była ograniczona produkcja rolna tak osłabione państwo było łatwym łupem dla najeźdźców, którzy w łatwy sposób mogli przejmować kolejne tereny."

17. Czym był i czego dotyczył spór o inwenturę.

- spór między władcą Świętego Cesarstwa Rzymskiego - Henrykiem IV a papieżem Grzegorzem VII o mianowanie biskupów, w istocie jednak chodziło o panowanie nad ówczesnym światem chrześcijańskim, ponieważ obozy papieski (gregoriański) i cesarski chciały realizować własną wizję uniwersalistycznej Europy.

- Kwestia inwestytury była o tyle ważna, że arcybiskupi i opaci nie byli tylko duchownymi, ale także sprawowali ważne urzędy państwowe i byli dysponentami majątków nadanych przez króla.

18. Ukaż zalety polityki wewnętrznej KAZIMIERZA WIELKIEGO.

- podjął reformę systemu skarbowego i administracji
- wprowadził jedną monetę dla całego królestwa (grosz)
- jednakowe obciążenie skarbowe i wojskowe
- Skarb państwa był zasilany przez bezpośrednie podatki oraz dochody z majątków królewskich.
- powołał radę królewską, której skład ustalał monarcha
- wprowadził urzędy centralne, takie jak podskarbi i podkanclerz królestwa
- państwo Kazimierza Wielkiego było monarchią stanową
- założył Uniwersytet w Krakowie w 1364 roku

19. Przyczyny wojny STULETNIEJ.

- Król Anglii Edward III uważał się za bliższego pretendenta do tronu francuskiego niż Walezjusze,
- Filip VI król Francji dążył do odebrania Plantagenetom ziem na teren Francji.
- Anglia sprzeciwiała się zajęciu przez Francję Flandrii [Anglia z nią powiązała się gospodarczo]
- Francja popierała samodzielność Szkocji a tę chciała podporządkować sobie Anglia
- Biedne rycerstwo francuskie i angielskie chciało wojny bo się mieli bogacić
-Decyzja Filipa VI w 1337 o inkorporacji Ziem Plantagenetów

20. Ukaż wygląd władzy w STAROŻYTNYM RZYMIE ZA ...

-

21. Wymień główne cechy kultury starożytnych RZYMIAN.

-

22. Przedstaw politykę zagraniczną BOLESŁAWA CHROBREGO.

-

23. Wymień państwa z którymi POLSKA zerwała unię i omów najważniejsze.

-

24. Ukaż skutki podboju ALEKSANDRA WIELKIEGO.

-Skutki podbojów:
- połączenie terenów w jeden
- śmierć Aleksandra Wielkiego
- wprowadzenie kultury greckiej na tereny podbite
- polityczne:
wieloletnie walki wodzów, podział monarchii Aleksandra na kilka królestw, w których władze przejęli diadochowie (wodzowie armii)
- kulturalne:
rozpowszechnianie się kultury greckiej na cały wschód - powstanie kultury hellenistycznej, powstanie w Azji greckich miast z grecką kulturą i prawami, powstanie nowych ośrodków kultury greckiej (Aleksandria, Antiochia, Pergamon)


25. Wymień główne cechy KAROLA WIELKIEGO.

-wybitny
-Odważny
-Silny
-W średniowieczu stanowił wzór władcy idealnego, rycerza i gospodarza
-Był świetnym politykiem i wodzem
-opanowany

-zdolny
-pobożny
-wykształcony
-odważny
-waleczny
-twardy
-niezwyciężony

- przeprowadził wiele wojen (powiększył obszar państwa)
- przeprowadził wiele reform
- troszczył się o rozwój szkół i piśmiennictwa
- nakazał odnowić i ujednolicić krój łacińskiego pisma
- dążący usilnie do wyznaczonego celu


26. Ukaż zalety polityki BOLESŁAWA CHROBREGO.

- prowadził bardzo aktywną politykę zagraniczną
- utrzymywał dobre stosunki z cesarstwem, Skandynawią i Węgrami
- rozpoczął starania o powołanie arcybiskupstwa w Gnieżnie

27. Opisz powstanie państwa POLSKIEGO.

- Państwo Polan znajdowało się w dorzeczu Wart, Noteci, obejmowało tereny Wielkopolski, z głównymi grodami : Gnieznem, Poznaniem, Kruszwicą. Najprawdopodobniej przed księciem Mieszkiem I panowali : Ziemowit, Leszek, Ziemomysł. Powstanie państwo datuje się na poł. IX w. Mieszko I (ok.960-992) jest pierwszym żródłowo poświadczonym władcą Polan - zjednoczył plemiona polskie w dorzeczu Odry, Warty i Wisły . Wprowadził Polskę do wspólnoty państw chrześcijańskiej Europy.

28. Ukaż skutki rządów KAZIMIERZA ODNOWICIELA.

- w 1047 r. z pomocą księcia kijowskiego Jarosława Mądrego odzyskał Mazowsze
- narzucił zwierzchność Pomorzu
- ok.1050 r. przyłączył Śląsk do Polski
- przez zawarcie małżeństwa z księżniczką ruską związał się z polityką wschodnią - następcy będą ją kontynuować

29. Czym był system FEUDALNY i jakie niósł zmiany.

System feudalny oznaczał majątek ziemski, ziemię czyli system zależności miedzy seniorem, wasalem i chłopem feudalnym.

zmiany ?????????

30. Znaczenie przyjęcia chrztu przez POLSKĘ.

- przyjęcie jednolitej wiary
- umocnienie Polski poprzez organizację kościelną,
- utożsamianie się z Europą, w której panowało chrześcijaństwo,
- autorytet władcy jako pomazańca bożego,
- polityka z sąsiednimi państwami
- stworzenie państwa ponadplemiennego,
- zjednoczenie ludzi poprzez wiarę w jednego Boga,
- przyjęcie chrztu to ogromnej wagi akt kulturowy i polityczny

31. Przyczyny i skutki rozbicia dzielnicowego w POLSCE.

przyczyny :

W 1138 roku (był to ostatni rok panowania) Bolesława Krzywoustego ogłosił akt regulujący sprawę następcy tronu. Krzywousty w chwili śmierci miał 4 synów, (piaty urodził się po jego śmierci). Testament Krzywoustego był próbą przeprowadzenia takiego podziału kraju między synów władcy, żeby możliwe było jednocześnie utrzymanie jedności państwa i niedopuszczenia do walk o tron.

skutki :

- rozbicie dzielnicowe i związany z tym niemal całkowity zanik władzy centralnej miał także swoje negatywne skutki dla sytuacji wewnętrznej kraju.
- Gdy między Piastami trwały walki o seniorat, Polska traciła ziemie. 1181 r. książęta Pomorza Zachodniego złożyli hołd lenny cesarzowi Fryderykowi I Barbarossie.
- W 1244 śląski książę Bolesław Rogatka podjął fatalna decyzje o pożyce pieniędzy pod zastaw ziemi Lubuskiej a w efekcie sprzedaniu jej arcybiskupowi magdeburskiemu. On z kolei w 1249 roku odstąpił ja margrabiom brandenburskim. W ten sposób, głównie dzięki lekkomyślności polskiego księcia, w ręce BRANDENBURGII DOSTAŁO SIĘ STRATEGICZNIE POŁOŻONE MIEJSCE SŁURZĄCE W PÓŹNIEJSZYM CZASIE JAKO BAZA WYPADOWA DO ATAKÓW NA POLSKĘ (był z niej dostęp do trzech dzielnic pomorza Zachodniego, Wielkopolski oraz Śląska).
- Seniorat został zakwestionowany już kilka lat po śmierci Krzywoustego. W 1146 roku senior Władysław II został wygnany z Polski przez swoich młodszych braci(juniorów) i sprzymierzonych z nimi możnowładców (stąd otrzymał przydomek Wygnaniec).Bunt możnowładców był także przyczyną zrzucenia z tronu jednego z kolejnych seniorów Mieszka III Starego.
Wzrostowi roli możnowładców (świeckich i duchowych) towarzyszył upadek instytucji senioratu.

32. POLSKA za czasów ŁOKIETKA główne cechy polityki zagranicznej.

-  Władysław Łokietek postanowił odzyskać należne mu miejsce i w 1304 roku z pomocą Niemców i Węgrów począł odzyskiwać poszczególne ziemie, by po śmierci Wacława III w 1306 roku zostać oficjalnym władcą Polski
- Łokietek poprzez swoją politykę zagraniczną dążył do scalenia państwa polskiego, po długim okresie rozbicia dzielnicowego
- Krzyżacy zniszczyli Gdańsk, a gdy Władysław Łokietek odmówił wypłacenia im wysokiej rekompensaty za zwrot podbitych ziem, zawładnęli oni całym Pomorzem Gdańskim. Polska na półtora wieku utraciła dostęp do morza.
-W 1320 roku Łokietek wymusił na papieżu Janie XXII zgodę na swoją koronację, która po raz pierwszy odbyła się w katedrze na Wawelu
- Władysław Łokietek swoją politykę zagraniczną opierał w głównej mierze na sojuszu z Węgrami, z królem Karolem Robertem z dynastii Andegawenów, który ustanowiony został w roku 1320, poprzez ślub władcy Węgier z córką Łokietka Elżbietą. Węgrzy wiele razy wybawiali naszego króla z opresji, udzielając mu swej pomocy militarnej.
- Drugim sojuszem zawartym przez Łokietka był sojusz z Litwą, który niestety bardziej zaszkodził Polsce niż przyniósł jej jakieś korzyści. Litwa była pogańska, co sprawiło, iż nowo zawarte przymierze zostało bardzo źle odebrane w chrześcijańskim świecie.
- Kolejnym problemem Łokietka były roszczenia króla czeskiego Jana Luksemburskiego do korony Polskiej, jako spadkobiercy Przemyślidów. Próbował on zrealizować swoje plany co do korony Polskiej najeżdżając w 1327 roku na Kraków.

33. Wymień osiągnięcia cywilizacyjne starożytności.

- wynaleźiono pismo
- jednostką długości był łokieć, a wagi talent, równy około 30kg i dzielący się na 60 min.
- stosowali tablice do obliczania pierwiastków kwadratowych i sześćdziesiętny.
- kalendarz był opary na cyklu księżycowym rok liczył 354 dni i był podzielony na 12 miesięcy.
- babilończycy wynaleźli zegar słoneczny i dokonali podziału doby na 24 godziny, z których każda ma po 60 minut, a ta z kolei po 60 sekund.
- sumerowie prawdo podobnie wynaleźli brąz, będący połączeniem miedzi i cynku.
- pług i radło
- koło
- koło gancarskie i transportowe
- dźwignię jak i bardziej skomplikowane dźwignie budowlane napędzane siłą mięśni własnych lub zwierzęcych
- szkło
i wiele innych ;p

34. Porównaj TEOKRACJĘ i DESPOTYZM.

despotyzm:
-, forma nieograniczonej i bezwzględnej władzy jednostki. Opiera się na przemocy i terrorze wobec przeciwników, zmonopolizowaniu rządów przez władcę i jego najbliższe otoczenie, dowolności w ustalaniu i egzekwowaniu praw

teokracja:
- model rządów w państwie który przepisy prawne opiera na prawie religijnym, boskim. Władca lub władze sprawują funkcje państwowe i religijne.

35. Przedstaw ustrój oligarchiczny na SPARCIE.

- kształtował się pod wpływem wojen
- na czele państwa stało dwóch królów, ich władza stopniowo została osłabiona przez radę starszych (28 członków) i 5 eforów (arystokratycznych nadzorców)
- rola zgromadzenia ludowego była niewielka

36. Wymień główne style średniowiecza.

- Dwoma najważniejszymi stylami sztuki średniowiecznej były: styl romański (do XII w) i gotyk (XII - XV w). Style te realizowane były głównie w architekturze sakralnej, jak również w budowlach obronnych.


37. brak


38. Porównaj TEOKRACJĘ i rządy TEOKRATYCZNE.

- po mojemu teokracja i rządy teokratyczne to jedno i to samo

Ostatnio edytowany przez pucek212 (2011-11-25 07:50:36)

Offline

 

#2 2011-11-27 21:41:10

Damian

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-20
Posty: 11
Punktów :   

Re: Historia

10. Przedstaw główne kierunki polityki zagranicznej wewnętrznej MIESZKA I.

Zagranicznej:

-konieczność kontynuowania polityki zachodniopomorskiej.
-sojusz z Czechami
-oparcie stosunków z Cesarstwem na zasadzie kompromisu, bez rozstrzygania zasadniczych spraw.

Wewnętrzna:

-Chrystianizacja Polski (14 kwietnia 966 r.).
-powstanie organizacji kościelnej na ziemiach polskich.
-powstanie w Polsce biskupstwa o charakterze misyjnym (968 r.).
-skuteczna walka o ujście Odry z Wieletami i Wolinianami.

20. Ukaż wygląd władzy w STAROŻYTNYM RZYMIE.

W pierwszym okresie swego istnienia Rzym był monarchią i rządziło nim kolejno siedmiu królów.
Legendarny założyciel Rzymu Romulus miał panować w latach 753 - 715. Jego następca Numa Pompiliusz sprawował rządy w latach 715 - 673 r. p.n.e. Trzecim królem był Tullus Hostiliusz (673-642 r. p.n.e.), a następnym Ankus Marcjusz (642-617 r. p.n.e.). Trzej ostatni rzymscy monarchowie wywodzili się z dynastii Tarkwiniuszy i byli pochodzenia etruskiego. Byli to: Tarkwiniusz Starszy (616 - 579 r. p.n.e.), Serwiusz Tulliusz (578 - 535 r. p.n.e.) i Tarkwiniusz Pyszny (534 - 510 r. p.n.e.).
Jak już zostało to wspomniane w pierwszych wiekach historii Rzymu na czele państwa stał król, zwany rex. Skupiał on w swoich rękach pełnię władzy wojskowej, cywilnej, kapłańskiej i sądowej. Zgodnie z rzymską tradycją, król wybierany był przez zgromadzenie. W przypadku zgonu króla władzę w państwie przejmował senat, czyli rada stanu. Senat powoływał na pięć dni interrexa, czyli zastępcę króla. Po pięciu dniach wybierany był nowy interrex (też na pięć dni) i tak było do wyboru następnego króla. Wybierało go zgromadzenie, a zatwierdzał, po pomyślnym wyniku wróżb, senat.
Senat w okresie królewskim pełnił prawdopodobnie jedynie funkcje doradcze. W jego skład wchodzili patres ("ojcowie"), czyli przedstawiciele możnych rodów. Jak podaje tradycja, początkowo było ich stu, a potem ich liczbę zwiększono do 300. W zgromadzeniu ludowym głosowano według podziału na kurie, a podstawową jednostką społeczną był ród. Według rzymskiej tradycji jedną kurię tworzyło dziesięć rodów. A dziesięć kurii składało się na jedną tribus (było ich trzy). Każda kuria dysponowała własnym naczelnikiem, kapłanem i liktorem.
System republikański został wprowadzony w Rzymie w roku 509/508 p.n.e., po wypędzeniu ostatniego władcy z rodu Tarkwiniuszy.
Prawdopodobnie w latach 451 - 449 p.n.e. skodyfikowano prawo rzymskie. Spisane na dwunastu tablicach prawa obejmowały zarówno ustawodawstwo cywilne, jak i karne. Prawo dwunastu tablic (lex duodecim tabularum) zostało ogłoszone w 449 r. p.n.e.
W republikańskim Rzymie istniały trzy rodzaje zgromadzeń ludowych, zwanych komicjami. Głosowanie w nich odbywało się w sposób pośredni, czyli przez jednostki organizacyjne: kurie, centurie i tribus. W starożytnym Rzymie istniała silna władza wykonawcza. Składały się na nią senat oraz urzędnicy. Urzędnicy posiadali władzę cywilną oraz niektórzy (konsulowie, pretorzy i dyktator) wojskowo - religijną, czyli imperium. Przy urzędach zwyczajnych obowiązywała zasada jednoroczności (urzędnicy wybierani byli z reguły na kadencje trwające jeden rok) i kolegialności (zespołowości).Za pełnienie funkcji nie pobierali wynagrodzenia. Pełnienie urzędów miało być zaszczytem. Dlatego też urzędy mogli sprawować jedynie ludzie bogaci. Najważniejszymi urzędnikami w państwie byli konsulowie, w liczbie dwóch, którzy swój urząd sprawowali przez rok. Posiadali oni imperium, czyli najwyższą władzą w mieście Rzym, a na wypadek wojny także poza jego granicami.
Kolejnym istotnym urzędem był urząd pretora. Początkowo wybierano tylko jednego pretora, a począwszy od 241 r. p.n.e. już dwóch. Byli to: pretor miejski i pretor cudzoziemski. Z czasem liczba pretorów została zwiększona. Do zadań pretora należało utrzymanie porządku w mieście. Dlatego pretorzy posiadali władzę sądowniczą (cywilną i karną). Ich edykty stanowiły uzupełnienie do prawa XII tablic. Wyjątkowy charakter miał urząd cenzora. Co pięć lat wybierano na osiemnaście miesięcy dwóch pretorów, którzy mieli za zadanie przeprowadzać spis majątkowy (czyli cenzus), dokonywanie podziału obywateli na centurie i tribus oraz sporządzanie listy senatu.W wyniku walk plebejuszy z patrycjuszami (V i IV w p.n.e.) powołano urząd dwóch trybunów plebejskich, których zadaniem była ochrona plebejuszy przed nadużyciami ze strony patrycjuszy. Chroniła ich nietykalność osobista, a zamordowanie konsula uznawane było za najcięższą zbrodnię.Do niższych urzędów należały takie urzędy jak: edylowie (kurulni i plebejscy) i kwestorzy. W sytuacji zagrożenia dla państwa rzymskiego, w przypadkach wyjątkowych powoływano dyktatora. Był to urząd specyficzny ponieważ dyktator posiadał nieograniczoną władzę (zarówno w Rzymie, jak i poza jego granicami), a swój urząd pełnił przez sześć miesięcy.Po zakończeniu urzędu dyktator odpowiadał za swoje decyzje.

21.Wymień główne cechy kultury starożytnych RZYMIAN.

-ekspansja ,,z małej, wiejskiej osady Rzym stał się potęgą na skale całego kontynentu,,
-bogactwo o nowe zwyczaje, religie i sztukę stawała się fundamentem późniejszej kultury europejskiej.
-rozwój architektury,istotnemu rozwojowi uległy techniki budownictwa. Odrzucono kamień na rzecz skalnych cegieł np.Koloseum
-rozbudowana sieć akweduktów
-Znaczne zasługi przypisywane są starożytnym Rzymianom również w dziedzinie budowy dróg, ułatwiające rozwój handlu.
- publiczne łaźnie, tzn. termy.
-szerokiej dziedziny sztuk pięknych i wiele innych

22.Przedstaw politykę zagraniczną BOLESŁAWA CHROBREGO.

Na zachodzie Bolesław prowadził początkowo politykę przyjazną cesarzowi niemieckiemu, gdyż to właśnie od niego spodziewał się przyznania korony królewskiej. W związku z tym w 1000 roku do Gniezna przybył cesarz Otto III, bardzo przychylnie nastawiony do polskiego władcy, czego dowiódł podarowując mu diadem i włócznię św. Maurycego - jako zapowiedzi insygniów koronnych. Ambitny niemiecki władca snuł nawet plany stworzenia wspólnie z Bolesławem nowego imperium rzymskiego, obejmującego Galię, Germanię, Italię i ziemie Słowian. Niestety przedwczesna śmierć Ottona pokrzyżowała te plany, a jego następcy okazali się bardzo wrogo nastawieni do piastowskiego państwa, widząc w nim poważne zagrożenie dla własnych planów.

Pierwsze piastowskie wojny polsko - niemieckie wybuchły w 1002 roku, kiedy Bolesław Chrobry zajął Milsko, Miśnię i Łużyce (obecna Saksonia). Rok później władca polski wkroczył na Morawy i Czechy, odmawiając złożenia z nich hołdu ówczesnemu cesarzowi niemieckiemu, Henrykowi II. W reakcji na tę zniewagę Henryk II (popierany zresztą przez znaczną część Czechów, którzy przeciwko piastowskiemu władcy wzniecili powstanie) w 1004 roku zorganizował wyprawę odwetową, która zakończyła się odbiciem wszystkich utraconych kilkanaście miesięcy wcześniej terytoriów.
Kolejna akcja zbrojna cesarza niemieckiego miała miejsce w 1012 roku, a w 1013 pokój w Merseburgu przyznał Bolesławowi Chrobremu Milsko i Łużyce, jednak na zasadzie podległości lennej cesarzowi. Ostatnią fazą wojen polsko - niemieckich Bolesława I były dwie wielkie akcje zbrojne w latach 1015-17 zorganizowane przez Henryka II. Obie zostały zatrzymane przez wojska piastowskie na linii Odry.
Obaj władcy uznali zatem, że nie są w stanie pokonać się wzajemnie i podpisali w 1018 pokój w Budziszynie. Na jego mocy państwu polskiemu przypadły Milsko i Łużyce, cesarzowi niemieckiemu zaś - Miśnia.

Na północy obiektem zainteresowań Bolesława Chrobrego było pogańskie Pomorze Zachodnie. Aktywność na tym obszarze pierwszego polskiego władcy przejawiła się w poparciu misji chrystianizacyjnej biskupa Wojciecha. Niestety, wyprawa zakończyła się tragiczną śmiercią Wojciecha. Poświęcenie się duchownego nie poszło jednak na marne: Bolesław doprowadził do jego kanonizacji w 999 roku, dzięki czemu państwo zyskało swego pierwszego świętego, swój pierwszy "państwowy" symbol. Kanonizacja biskupa Wojciecha odbiła się tez głośnym echem w Europie, dzięki czemu młode państwo piastowskie stawało się znane i zyskiwało przychylność chrześcijańskich władców . Pomogła też utworzyć arcybiskupstwo w Gnieźnie - bo przecież relikwie świętego musiały być przechowywane w odpowiednim ku temu miejscu.

Na wschodzie Bolesław Chrobry rywalizował z władcami Rusi Kijowskiej: Włodzimierzem Wielkim i Jarosławem Mądrym. Początkowo podejmował na tym kierunku tylko akcje dyplomatyczne, to znaczy wydał za syna Włodzimierza Wielkiego, Świętopełka, swoją córkę. Miał nadzieję, że po śmierci ojca to właśnie Świętopełek zasiądzie na tronie kijowskim, a powiązania rodzinne nastawią go przychylnie do państwa piastowskiego. W przyszłości zaś być może pozwoliłyby na objęcie Rusi Kijowskiej władzą Piastów. Plany te pokrzyżował jednak Włodzimierz Wielki. Wyprawa Chrobrego mająca na celu uwolnienie z więzienia Świętopełka (1013), nie powiodła się, po śmierci zaś Włodzimierza, twórcy kijowskiego państwa, Świętopełkowi i Chrobremu wyrosła konkurencja w postaci Jarosława, nazwanego później Mądrym. Jego sojusz z cesarzem niemieckim Henrykiem II na tyle zaniepokoił władcę piastowskiego, że zorganizował wyprawę zbrojną na wschód, zakończoną osadzeniem na tronie kijowskim Świętopełka i przyłączeniem do państwa piastowskiego Grodów Czerwieńskich z Przemyślem. Ostatecznie jednak Jarosław Mądry pokonał brata, niemniej jednak obiecał nie sprzymierzać się z nikim przeciwko Królestwu Polskiemu i nie zgłaszać pretensji do Grodów Czerwieńskich. Chrobry stan ten zaakceptował.

23.Wymień państwa z którymi POLSKA zerwała unię i omów najważniejsze.

Polska zerwała unię krewską z Litwą, i nie wiem czy dobrze ale mysle ze z hospodarstwem mołdawskim i Tatarami.
Najważniejszym państwem z którym Polska zerwała unie była Litwa a to wszystko stało się przez wojnę z zakonem krzyżackim 6 sierpnia 1409r. którą wypowiedział Ulrich von Jungingen.Litwini wtedy wsparli Krzyżaków,tak samo jak Węgrzy i Czesi...

37 lub 39.Opisz powstanie państwa polskiego:

Objęcie władzy przez Mieszka I doprowadziło do scalenia całego organizmu państwa polskiego. Powstało Gniezno i Poznań. Grody te nie miały jeszcze charakteru plemiennego. Były to grody książęce. Rezydowali w nich książę, urzędnicy i drużyna książęca. Urzędnicy książęcy stanowili radę. Wraz z rozwojem terytorialnym rosła liczba grodów książęcych. W grodach książęcych w imieniu władcy rządził kasztelan. 
Wzrost liczby grodów pozwolił na lepsze rozmieszczenie drużyny królewskiej. W Poznaniu czy w Gnieźnie liczyła ona 1500 konnych i 5000 piechoty (tarczowników) Cała drużyna była na utrzymaniu księcia. Do jego obowiązków należało wyposażenie jej w konie, zbroje, żywność, ubranie. Płacił żołd, wyposażał też dzieci. Konieczne było opodatkowanie ludności. Podatki objęły wszystkich, prócz wojów możnowładców.
Mieszko I umacniając posiadane terytorium i swoją władzę, dążył do rozszerzenia granic. Jednoczył plemiona bliskie kulturowo Polanom. Włączył Kujawy i Mazowsze. Na północy opór stawiały Prusy. Wschodnią granicę dzielił z Rusią, dokonał podboju Pomorza Zach. i zdobył Pomorze Gdańskie. 
Granicą na północy było Morze Bałtyckie, następnie granica przebiegała wzdłuż Wisły, na północy sąsiadowali z krajem Prusów, na wschodzie z Rusią, dalej był Kraków, na zachodzie granica opierała się na Odrze, graniczył z Milczanami, Łużyczanami.
W 965 r. pojął za żonę czeską księżniczkę Dobrawę, a w rok później przyjął chrzest. Był to akt polityczny. Państwo pogańskie było już anachronizmem. Wokół wszystkie państwa były ochrzczone - Czechy, Ruś, Niemcy, w centrum pozostawała pogańska Polska. Przyjęcie chrztu likwidowało pretekst Niemców do ataku na Polskę. Mieszko sam założył w Gnieźnie arcybiskupstwo misyjne. Przyjęcie chrześcijaństwo pozwoliło również na kontakt z zachodem. Poprzez ślub z Dobrawą doszło do sojuszu polsko-czeskiego. To pozwoliło Mieszkowi na podbój Wieletów - sojuszników Czechów. Religia chrześcijańska spełniała rolę jednoczącą. Plemiona były różne pod względem kulturowym i religijnym - chrześcijaństwo jednoczyło.
W 967 r. Mieszko pokonał Wieletów. W 972 r. pod Cedynia pokonał margrabiego Hodona. Wówczas to przyłączył Pomorze Zachodnie. W 962 r. Otton I przyjął koronę cesarską. W 990 r. Mieszko korzystając z zatargu między Czechami z cesarstwem zdobywa Kraków, państwo Wiślan i Śląsk. W ten sposób ukształtowało się państwo Mieszka. Mieszko stracił na rzecz Rusi Grody Czerwieńskie. Granice państwa Mieszko opisał w dokumencie skierowanym do papieża - Dagome iudex.

Ostatnio edytowany przez Damian (2011-11-29 11:02:33)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.metin2-almanach.pun.pl www.dbots.pun.pl www.medycynaestetyczna.pun.pl www.kingkhan.pun.pl www.goldenarmy.pun.pl